Etnografski odjel Muzeja Moslavine Kutina obilježava 50-tu obljetnicu rada i prvog etnografskog postava u Muzeju, te tom prigodom posvećuje Kutini i Kutinčanima Fotografije 'z ladlina tj. katalog i izložbu sa starim razglednicama Kutine s kraja 19. i prve polovice 20. stoljeća, tj. iz vremena kada ona postaje značajno obrtničko-trgovačko središte, kao i stare fotografije koje prikazuju tradicijsku odjeću Kutinčana, a čuvaju se u Muzeju Moslavine.

Povijesno-etnografska izložba sadržava 22 panoa i 50-tak crno bijelih i kolor fotografija koji riječju i slikom govore o društvenom i kulturnom životu Kutine i Kutinčana prije više od stotinu godina. Veći dio posvećen je nositeljima tradicijskog ruha iz Kutinskog sela jer je ovdje i osnovana Seljačka sloga prije 60-tak godina koja traje s malim prekidima do danas, a počimalja Mara Lenart kako tada, tako i danas plijeni pažnju svojom svježinom i izvedbom moslavačkih napjeva.
Kutina nikada nije bila selo, već trgovačko obrtničko središte, ili varošica s gradskim oblježjem. No, za posebne prigode Kutinčani i Kutinčane oblačili su za razne crkvene blagdane, prošćenja, na svadbe, pojedinici u školu, kao i druga lokalna i političko-državna događanja tradicijsko blagdansko ruho.

Osim domaćina KUD-a Seljačka sloga iz Kutinskog sela, te gostiju iz Lupoglava i Cerne, program su uveličale i članice VS Rusalke iz Kutine, koje su svoj nastup završile bećarcem posvećenog Mari koji glasi:

Kutinsko je, kutinsko je selo zavijato,
u njemu je, u njemu je Mara naše zlato.
Kad zapjeva, kad zapjeva, kano malo vrže,
svi je momci, svi je momci na kraj sela traže!
|