Prema sadašnjim saznanjima na temelju arheoloških istraživanja, na zapadnoj periferiji Kutine, u ulici Kutinska lipa, postoje tragovi naselja (možda putne stanice Varianis, uz cestu koja je ishodište imala u Sisciji) iz rimskoga razdoblja, koji se mogu datirati otprilike od 3. do 5. st. n. e.
Arheološki lokalitet Kutinska lipa je poznat još s kraja 19. stoljeća, no arheološka istraživanja su započela tek 2004. g. i trajala više-manje sustavno do 2015. godine. Istraženo je oko 700 kvadratnih metara prostora, što je samo manji dio cjelokupnog areala nalazišta upisanog u Registar kulturnih dobara republike Hrvatske
1892. godine na prostoru zvanom Crkvište ili Fratrica (danas ulica Kutinska lipa s neposrednom okolicom) nađen je brončani predmet – ukras rimskih kola. To je potaknulo kutinskog mjernika i muzejskog povjerenika Despota Teodorčevića da izvrši svojevrsno arheološko istraživanje. Nakon konzultacija sa Šimom Ljubićem (tadašnjim ravnateljem Narodnog muzeja u Zagrebu i osnivačem Hrvatskog arheološkog društva), u svom je izvještaju napisao da se ovdje radi o dosta velikom nalazištu sa ostacima iz rimskog doba – „pravom rimskom gradu“. A još ranije, 1873. godine Ivan Kukuljević Sakcinski je spomenuo Kutinu kao moguću lokaciju rimskog naselja Varianis.
2004. g. pokrenuta su arheološka istraživanja da bi se rasvijetlio bar dio te davne kutinske prošlosti (o samom imenu – tek ako se pronađe kakav natpis....) Otkupom dviju parcela od strane grada stekli su se uvjeti za nastavak istraživanja, te da se u konačnici na dijelu ostataka rimskoga naselja uredi arheološki park.
Vrlo bogat i raznolik pokretni arheološki materijal - elementi vanjske i unutrašnje arhitekture ( građevinska opeka, tegule, imbreksi, zidna žbuka, među kojom i slikana, ukrasne podne opeke, kockice mozaika), keramika, ukrasni predmeti, novac… pohranjen je u Muzeju Moslavine u Kutini – u sklopu arheološke Zbirke antike, a dio je prezentiran u stalnom arheološkom postavu.
Tijekom arheoloških istraživanja nađeni su temelji dvaju objekata – stambenih ili javnih, u obadva slučaja nepotpuni, zbog ograničenja međama privatnih parcela i devastacije gradnjom ceste. 2011. g. na čvrstim strukturama (temeljima i elementima sanitarnog prostora) nađenim na katastarskoj čestici br. 1987/9 započeli su konzervatorski radovi Njihovim završetkom 2015. g. stekli su se uvjeti za prezentaciju ovog dijela nalazišta kao destinacije u turističke i edukativne svrhe.

Katastarska čestica br. 1987/9 prije i sada
|